Jest to impreza specjalnie reżyserowana, posiadająca swój muzyczny i „etnograficzny” scenariusz. To niezwykła karnawałowa zabawa pełna muzyki i pieśni całych Karpat. „Różni się ona jednak od wszystkich innych tzw. ludowych czy góralskich zabaw „dla turystów lub biznesmenów”, głównie dlatego, że wykonawcami są znakomici muzycy ludowi wsparci inwencją teatralną aktorów Teatru CST. Widzowie są zaś uczestnikami autentycznej wiejskiej zabawy z elementami obrzędowości”[1]. Do tej pory odbyło się pięć edycji tego wydarzenia.

Pierwszy karnawał miał miejsce w roku 2005. Był on oparty o wątek kolędniczy. CST wspólnie z łemkowską kapelą ze wsi Mokre przygotowało koncert przypominający echa tradycyjnego karpackiego kolędowania. Pojawiły się kolędy czeskie, polskie, słowackie i oczywiście łemkowskie. Wszystko w teatralnej oprawie wspartej przez poezję Jerzego Ficowskiego, Bogdana Igora Antonycza i prozę Stanisława Vincenza.

W roku następnym wątek etniczny koncertu został wzbogacony o pieśni i muzykę żydowską, huculską, cygańską, a nawet węgierską. Wystąpiły połączone siły prawie dwudziestu muzyków i śpiewaków, m.in. z kapeli łemkowskiej ze wsi Mokre oraz kapeli „Torka” Kazimierza Urbasia. Motywem przewodnim Karnawału Karpackiego 2007 oraz 2008 były zaręczyny i łemkowskie wesele. Oprócz pary nowożeńców (wyciągniętych wprost z przybyłych na karnawał widzów – gości), na zabawie pojawili się także niespodziewani goście w czarnych chałatach i kapeluszach oraz roztańczone Cyganki.

W lutym 2008 roku karnawał odbył się po raz pierwszy w Bielsku – Białej – Lipniku w sali  byłego „Domu Polskiego”, obecnie Domu Kultury (w latach wcześniejszych odbywał się on w Cieszynie). Udział w nim wzięło także bielskie Stowarzyszenie „Olszówka”.

W roku 2009 odbyła się piąta edycja koncertu – zabawy Karnawału Karpackiego. Po raz drugi miała ona miejsce w Lipniku. Tym razem jej organizatorzy zaprosili uczestników zabawy do familii zbójeckiej. Pojawiły się postacie znanych karpackich hetmanów i zbójników… Levaka Hostovieca z Komańczy, Martyna Portasza z Żywca, Babulaka z Limanowej, Sebastiana Burego, Klimczaków z Mikuszowic Krakowskich, Ołeksy Dobosza z Huculszczyzny i innych… W koncercie udział wzięło blisko dwudziestu muzyków, w tym ponownie kapela „Torka” Kazimierza Urbasia, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Suskiej z Suchej Beskidzkiej, ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Osławianie” z Mokrego, łemkowska kapela ze wsi Mokre oraz aktorzy Teatru CST.[1] http://www.teatrcst.pl/?karnawal-karpacki,50