„Russkij Ostrov” – monodram w wykonaniu Łukasza Matuszka na motywach sztuki Jewgienija Griszkowca pt. „Jak Zjadłem psa”

 Nie bez powodu Jewgienija Griszkowca nazywa się swoim wśród obcych. Tym, co może odróżniać przedstawienie to od innych, jest fakt pominięcia samotności publicznej. Bohater, mówiąc, zawsze pamięta, że na sali są obecni ludzie. Nieustannie się do nich zwraca. Wszystko, co wydarza się na scenie, przyjmuje formę serdecznej rozmowy. Reakcje publiczności – porozumiewawczy śmiech lub pełne współczucia milczenie – są dla bohatera Griszkowca bardzo ważne. Nie ma tu żadnego monologu wewnętrznego, ani działania za czwartą ścianą. Monodram „Russkij Ostrov” zawiera elementy biografii Griszkowca, a ściśle mówiąc czas służby wojskowej gdzieś na wschodnich krańcach Rosji, która siłą rzeczy związana jest z jej rzeczywistością. Równocześnie jednak jest to opowieść oparta na  „wschodnich obserwacjach” wykonawcy monodramu.

 To, co najważniejsze dla bohatera, to przede wszystkim chęć zrozumienia. Przywołuje on najbardziej intymne wspomnienia ze swego życia. Równolegle udaje się mu dotrzeć do wspólnych różnym generacjom pokładów zbiorowego doświadczenia. Tylko wówczas bowiem, gdy przywołujemy tematy czy wspomnienia, które mają aspekt uniwersalny, możliwe jest wzajemne zrozumienie ludzi. Ważne jest także to, że Griszkowiec, a także wykonawca monodramu, kładą nacisk, nie na sytuację, lecz na przeżycia ludzi, którzy się w niej znaleźli.

Jewgienij Griszkowiec – kultowy rosyjski dramatopisarz, historyk i aktor, nazywany „rosyjskim Proustem”, „nowym sentymentalistą”. Pochodzący z Syberii twórca jednoosobowego teatru „Loża” jest znany głownie jako twórca monodramów. Sławę i uznanie przyniosły mu sztuki: „Jak zjadłem psa” i „JednoCześNie” oraz dramaty „Zapiski podróżnika rosyjskiego”, „Zima”, „Miasto”. Jego twórczość przesiąknięta jest rosyjskością, zarówno tą dawną, jak i dzisiejszą. Griszkowiec jest zdobywcą licznych nagród (festiwal Złota Maska w Moskwie i Anty Bookera). Griszkowiec  to dramatopisarz cieszący się dużą popularnością, zarówno wśród reżyserów jak i widzów. Najcenniejsze w jego twórczości są dowcip i ironia w bezpośredniej i szczerej rozmowie z widzem. Sztuki Griszkowca były wystawiane m.in. na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego (2004) i Teatru Studio (2002), w sopockim Teatrze na plaży i Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Reżyserzy i krytycy teatralni, są zgodni – to co najcenniejsze w Griszkowcu to fakt, że autor zawsze opisuje zdarzenia i sytuacje codzienne, proste, niemal banalne, które urastają do rangi metafor. (źródło: http://independent.pl/griszkowiec_jewgienij)

Recenzje ze spektaklu „Russkij Ostrov” (IV Wiosenny Festiwal Teatralny w Bielsku-Białej):

http://www.festiwal.teatr.bielsko.biala.pl/media/notes_34.pdf

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/96317.html